Urząd Gminy Poświętne

Aktualnie znajdujesz się na:

Zawarcie małżeństwa wyznaniowego ze skutkami cywilnymi

WYMAGANE DOKUMENTY

  1. Do wglądu dokumenty tożsamości narzeczonych.
  2. Wniosek o wydanie zaświadczenia.
  3. Nieletnie kobiety załączają prawomocne postanowienie sądu, zezwalające na zawarcie małżeństwa.
  4. Cudzoziemiec zamierzający zawrzeć małżeństwo składa:
    1. dokument stwierdzający możność zawarcia małżeństwa według prawa ojczystego lub prawomocne postanowienie sądu o zwolnieniu cudzoziemca od obowiązku złożenia takiego dokumentu.
    2. odpis aktu urodzenia, a jeżeli pozostawał uprzednio w związku małżeńskim – odpis aktu małżeństwa z adnotacją o jego ustaniu, albo odpis aktu małżeństwa z dokumentem potwierdzającym jego ustanie, jeżeli na podstawie pozostałych składanych dokumentów nie można ustalić danych niezbędnych do sporządzenia aktu małżeństwa.
  5. Dokument potwierdzający wniesienie należnych opłat.
  6. Dodatkowo, jeżeli osoby zamierzające zawrzeć małżeństwo mają wspólne dziecko (dzieci), przedstawiają o tym informację w zapewnieniu oraz oznaczenie ich aktów urodzeń i urzędu stanu cywilnego, w którym zostały sporządzone. (Uwaga! Wszystkie dzieci tych samych rodziców muszą nosić to samo nazwisko. Nazwisko dzieci zrodzonych z tego małżeństwa musi być więc tożsame
    z nazwiskiem dzieci już urodzonych.).

ODBIORCA USŁUGI

Osoby zamierzające zawrzeć małżeństwo

ZŁOŻENIE WNIOSKU DROGĄ ELEKTRONICZNĄ

Nie jest możliwe

OPŁAY

84,00 zł opłata skarbowa za sporządzenie aktu małżeństwa

- Dla małżeństw wyznaniowych zawieranych w kościele w Poświętnem lub w Zabrańcu

Opłaty należy dokonać na rachunek bankowy Gminy Poświętne  Nr  26 1240 1037 1111 0011 2561 0040

- Dla małżeństw zawieranych w innych kościołach (poza w/w) opłaty skarbowej należy dokonać na rzecz Gminy wg przynależności terytorialnej kościoła, w którym będzie zawierane małżeństwo.

MIEJSCE ZŁOŻENIA DOKUMENTU

Dokumenty należy złożyć w:

Urzędzie Stanu Cywilnego w Poświętnem, ul. Krótka 1, 05-326 Poświętne w pok. Nr 3
w godzinach pracy Urzędu:

Poniedziałek - godz. 10:00 -18:00

Wtorek, Środa, Czwartek, Piątek - godz. 7:30-15:30

OSOBY DO KONTAKTU

Stanowisko: kierownik urzędu stanu cywilnego
Telefon: 25 752-03-90 w. 1

e-mail: usc@ugposwietne.pl

SPOSÓB I TERMIN ZAŁATWIENIA

  1. Osoby zamierzające zawrzeć związek małżeński obowiązane są do złożenia pisemnego zapewnienia o braku przeszkód do zawarcia małżeństwa. Cudzoziemiec, który nie zna języka polskiego składa przedmiotowe zapewnienie w obecności tłumacza. Zapewnienie składane jest przed dowolnym kierownikiem urzędu stanu cywilnego w Polsce.
  2. Jeżeli małżeństwo ma być zawierane w formie wyznaniowej ze skutkami cywilnoprawnymi, narzeczonym w terminie do 10 dni roboczych od dnia złożenia dokumentów w urzędzie stanu cywilnego wydawane jest zaświadczenie o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa. Dokumenty te należy złożyć w kościele, w którym nastąpi zawarcie małżeństwa.
  3. Duchowny po przyjęciu oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński przekazuje do właściwego urzędu stanu cywilnego, w ciągu 5 dni, zaświadczenie potwierdzające fakt zawarcia małżeństwa.
  4. Akt małżeństwa sporządza się najpóźniej w następnym dniu roboczym po dniu otrzymania zaświadczenia o zawarciu małżeństwa przed duchownym.

TRYB ODWOŁAWCZY

Do sądu rejonowego właściwego ze względu na siedzibę urzędu stanu cywilnego, w terminie 14 dni od dnia doręczenia odmowy wydania zaświadczenia lub sporządzenia aktu małżeństwa zawartego przed duchownym.

PODSTAWA PRAWNA

  1. Ustawa z dnia 28 listopada 2014 r. – Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz. U. 2018 poz. 2224 t.j.).
  2. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. 2019 poz. 2086 t. j.).
  3. Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. 2019 poz. 1000 t. j.).
  4. Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. 2018. poz. 2096 t. j.)

 

UWAGI

  1. Zapewnienie o braku przeszkód do zawarcia małżeństwa oraz wydawane przez kierownika urzędu stanu cywilnego zaświadczenie o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa jest ważne przez okres 6 miesięcy od dnia jego złożenia/wydania. Składane jest przed dowolnym kierownikiem urzędu stanu cywilnego w Polsce osobiście przez osoby zamierzające zawrzeć małżeństwo.
  2. Dokumenty sporządzone w języku obcym przedkłada się kierownikowi urzędu stanu cywilnego wraz z ich urzędowym tłumaczeniem na język polski dokonanym przez: tłumacza przysięgłego z RP, tłumacza przysięgłego z państw członkowskich Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a także przez konsula.
  3. Udział tłumacza lub biegłego przy składaniu oświadczeń w procedurze związanej z zawarciem małżeństwa – składania zapewnień, zapewniają osoby składające te oświadczenia lub osoby zamierzające zawrzeć małżeństwo, jeżeli nie potrafią się porozumieć z kierownikiem urzędu stanu cywilnego.
  4. Małżeństwo zawarte poza Gminą Poświętne zostanie wpisane do rejestru stanu cywilnego przez urząd stanu cywilnego miejsca zawarcia małżeństwa.
  5. Informacja o sporządzeniu aktu małżeństwa oraz o zmianie stanu cywilnego i ewentualnej zmianie nazwisk osób, które zawarły związek małżeński jest automatycznie przekazywana do rejestru PESEL
    i od razu dostępna dla organów ewidencji ludności oraz organów właściwych w sprawach dowodów osobistych.
  6. Osoba, która  w wyniku zawarcia małżeństwa zmieniła nazwisko, zobowiązana jest niezwłocznie wymienić dowód osobisty. Po upływie 4 m-cy dowód osobisty zostanie automatycznie unieważniony.

W załączeniu: wzory wniosków

Metadane

Data publikacji : 13.01.2014
Data modyfikacji : 12.05.2023
Podmiot udostępniający informację:
Urząd Gminy Poświętne
Osoba wytwarzająca/odpowiadająca za informację:
Marzanna Zagórska Urząd Stanu Cywilnego
Osoba udostępniająca informację:
Marzanna Zagórska Urząd Stanu Cywilnego
Osoba modyfikująca informację:
Marzanna Zagórska

Opcje strony

do góry