Urząd Gminy Poświętne

https://poswietne.bip-e.pl/pos/zalatwienie-spraw/usc/284,Zgloszenie-urodzenia-dziecka.html
29.03.2024, 06:55

Zgłoszenie urodzenia dziecka

WYMAGANE DOKUMENTY

  1. Do wglądu dokumenty tożsamości rodziców dziecka. Jeżeli zgłoszenia urodzenia dokonuje inna osoba niż rodzic dziecka – stosowne pełnomocnictwo udzielone przez rodzica lub rodziców dziecka.
  2. Cudzoziemcy przedkładają zagraniczne odpisy aktów stanu cywilnego potwierdzających stan cywilny matki w dniu urodzenia dziecka wraz tłumaczeniem na język polski dokonanym przez tłumacza przysięgłego

ODBIORCA USŁUGI

Rodzice urodzonych dzieci

ZŁOŻENIE WNIOSKU DROGĄ ELEKTRONICZNĄ

Tak, poprzez e-PUAP

OPŁATY

    1. Zwolnione z opłaty skarbowej.
    2. Opłata skarbowa od złożonego dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa dla osoby załatwiającej sprawę (z wyłączeniem pełnomocnictwa udzielanego małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu lub rodzeństwu) - 17,00 zł. Opłaty należy dokonać na rachunek bankowy Urzędu Gminy w Poświętnem Nr 92 9226 0005 0030 0588 2000. Dowód zapłaty należnej opłaty skarbowej należy dostarczyć przy zgłoszeniu.

MIEJSCE ZŁOŻENIA DOKUMENTU

Dokumenty należy złożyć w:

Urzędzie Stanu Cywilnego w Poświętnem, ul. Krótka 1, 05-326 Poświętne w pok. Nr 3
w godzinach pracy Urzędu: Poniedziałek – godz. 10:00 -18:00, Wtorek, Środa, Czwartek, Piątek godz. 7:30-15:30

OSOBY DO KONTAKTU

 

Stanowisko: kierownik urzędu stanu cywilnego
telefon: 25 752-03-90 w.  1

e-mail: usc@ugposwietne.pl

SPOSÓB I TERMIN ZAŁATWIENIA

Niezwłocznie sporządzany jest protokół zgłoszenia urodzenia. Następnie zostaje sporządzony akt urodzenia dziecka i osoba zgłaszająca otrzymuje jeden bezpłatny odpis skrócony aktu urodzenia.

 

TRYB ODWOŁAWCZY

Do Wojewody Mazowieckiego, za pośrednictwem kierownika USC, który wydał decyzję, w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji odmawiającej dokonania czynności.

PODSTAWA PRAWNA

  1. Ustawa z dnia 28 listopada 2014 r. – Prawo o aktach stanu cywilnego
  2. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy
  3. Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej
  4. Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego
  5. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 15 lipca 2021r. w sprawie wzorów karty urodzenia i karty martwego urodzenia.

 

UWAGI

    1. Do zgłoszenia urodzenia obowiązani są: ojciec lub matka dziecka posiadający pełną zdolność do czynności prawnych. Osoby te mogą działać przez pełnomocnika. Matka lub ojciec dziecka, którzy ukończyli 16 lat, dokonują zgłoszenia urodzenia, jeżeli posiadają ograniczoną zdolność do czynności prawnych. W pozostałych przypadkach zgłoszenia urodzenia dokonują przedstawiciel ustawowy lub opiekun matki.
    2. Urodzenie dziecka należy zgłosić w urzędzie stanu cywilnego właściwym dla miejsca urodzenia dziecka, w ciągu 21 dni od dnia urodzenia, a w przypadku gdy dziecko urodziło się martwe - w terminie 3 dni od dnia sporządzenia karty martwego urodzenia. Kartę urodzenia wystawia podmiot wykonujący działalność leczniczą i przekazuje do właściwego urzędu stanu cywilnego w ciągu 3 dni od dnia jej sporządzenia w formie dokumentu elektronicznego. Jeżeli nie dokonano zgłoszenia urodzenia  odpowiednio w w/w terminach, kierownik USC z urzędu sporządza akt urodzenia, z adnotacją o sporządzeniu aktu z urzędu oraz informuje rodziców o jego sporządzeniu. W tym przypadku Kierownik USC sam wybierze imię dziecka.
    3. Matka lub ojciec dziecka posiadający pełną zdolność do czynności prawnych mogą dokonać zgłoszenia urodzenia w formie dokumentu elektronicznego. W tym przypadku protokołu zgłoszenia  urodzenia nie sporządza się.
    4. Podstawę sporządzenia aktu urodzenia stanowi karta urodzenia lub karta martwego urodzenia.
    5. Jeżeli dziecko urodziło się martwe, aktu zgonu nie sporządza się, a sporządza się akt urodzenia z adnotacją, że dziecko urodziło się martwe.
    6. Jeżeli dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa albo przed upływem trzystu dni od jego ustania lub unieważnienia, domniemywa się, że pochodzi ono od męża matki. Domniemania tego nie stosuje się, jeżeli dziecko urodziło się po upływie trzystu dni od orzeczenia separacji.
    7. Odpis skrócony aktu urodzenia jest wydawany z urzędu po dokonaniu rejestracji osobie zgłaszającej urodzenie.
    8. Kierownik urzędu stanu cywilnego, który sporządził akt urodzenia występuje o nadanie numeru PESEL.
    9. Zameldowanie dziecka urodzonego na terenie Rzeczypospolitej Polskiej na pobyt stały lub czasowy następuje z dniem sporządzenia aktu urodzenia.
    10. Osoba zgłaszająca urodzenie składa oświadczenie o wyborze nie więcej niż dwóch imion dla dziecka. Wybrane imię lub imiona nie mogą być zamieszczone w akcie urodzenia w formie zdrobniałej oraz nie mogą mieć charakteru ośmieszającego lub nieprzyzwoitego. Niezależnie od obywatelstwa i narodowości rodziców dziecka wybrane imię lub imiona mogą być imionami obcymi. Można wybrać imię, które nie wskazuje na płeć dziecka, ale w powszechnym znaczeniu jest przypisane do danej płci. Kierownik urzędu stanu cywilnego odmawia przyjęcia oświadczenia o wyborze imienia lub imion dziecka, jeżeli wybrane imię lub imiona są w formie zdrobniałej lub mają charakter ośmieszający lub nieprzyzwoity lub nie wskazują na płeć dziecka, kierując się powszechnym znaczeniem imienia, i wybiera dziecku imię z urzędu, w formie decyzji administracyjnej podlegającej natychmiastowemu wykonaniu, z adnotacją zamieszczoną w akcie urodzenia o wyborze imienia z urzędu.

 

 

ZAŁĄCZNIKI:

Brak.

Metadane

Data publikacji : 30.12.2005
Data modyfikacji : 14.02.2023
Podmiot udostępniający informację:
Urząd Gminy Poświętne
Osoba wytwarzająca/odpowiadająca za informację:
Marzanna Zagórska Urząd Stanu Cywilnego
Osoba udostępniająca informację:
Marzanna Zagórska Urząd Stanu Cywilnego
Osoba modyfikująca informację:
Marzanna Zagórska

Opcje strony