Kwalifikacja wojskowa dla Gminy Poświętne w 2025 r.
Kwalifikacja wojskowa dla Gminy Poświętne odbędzie się dnia 27 i 28 lutego 2025 r.
Termin kwalifikacji wojskowej dla kobiet: 11 kwietnia 2025 r.
Siedzibą Powiatowej Komisji Lekarskiej jest budynek zlokalizowany w Wołominie przy ul. Legionów 78 (poddasze) tel.: 884-196-918 (wyłącznie w czasie trwania kwalifikacji wojskowej w godz. ok. 8.00 - 14.00)
ZMIANA TERMINU – TEL. (25) 7520390 wew. 1 lub osobiście: Urząd Gminy Poświętne, pokój nr 3 – zmiana terminu jest możliwa wyłącznie z ważnych przyczyn (należy zawiadomić o tym wójta do dnia, w którym osoba jest obowiązana stawić się do kwalifikacji wojskowej, przedstawiając dokument potwierdzający przyczyny niestawienia się)
Kwalifikacja wojskowa dotyczy:
- Mężczyzn urodzonych w 2006 roku.
- Mężczyzn urodzonych w latach 2001–2005, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
- Osoby, które w latach 2023 i 2024 zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej oraz osoby, które zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności,
o którym mowa w ustawie o obronie Ojczyzny, przed dniem zakończenia kwalifikacji wojskowej. - Kobiety urodzone w latach 1998–2006, które posiadają kwalifikacje przydatne do służby wojskowej, które nie stawiły się jeszcze do kwalifikacji wojskowej oraz kobiety, które w roku szkolnym lub akademickim 2024/2025 kończą studia na kierunkach lub kończą naukę w zawodach, o których mowa w ustawie o obronie Ojczyzny.
- Osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej.
- Osoby o nieuregulowanym stosunku do służby wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej i zgłoszą się do kwalifikacji wojskowej.
Jak przebiega kwalifikacja:
- Sprawdzenie tożsamości.
- Wprowadzenie danych osobowych do ewidencji wojskowej.
- Badanie psychologiczne i lekarskie, otrzymanie kategorii zdolności do służby wojskowej.
- Wstępne przeznaczenie do poszczególnych form służby wojskowej.
- Przekazanie informacji o możliwości wstąpienia do wojska.
- Nadanie stopnia wojskowego szeregowy i przeniesienie do pasywnej rezerwy.
- Wydanie zaświadczenia o stawieniu się do kwalifikacji wojskowej, uregulowanym stosunku do służby wojskowej oraz o orzeczonej zdolności do niej.
Co ze sobą zabrać:
- wezwanie
- dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość;
- dokumenty potwierdzające wykształcenie (zaświadczenie ze szkoły o kontynuowaniu nauki), posiadane kwalifikacje zawodowe lub uprawnienia np. prawo jazdy;
- posiadaną dokumentację medyczną, w tym wyniki badań specjalistycznych przeprowadzonych w okresie 12 miesięcy przed dniem stawienia się do kwalifikacji wojskowej
Kto wbrew obowiązkom wynikającym z ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny nie stawia się do kwalifikacji wojskowej przed wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta), przed właściwą komisją lekarską lub przed szefem wojskowego centrum rekrutacji w określonym terminie i miejscu albo nie przedstawia dokumentów, których przedstawienie zostało nakazane oraz odmawia poddania się badaniom lekarskim podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny zgodnie z art. 681 pkt 1 i 3 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny.
W przypadku niestawienia się do kwalifikacji wojskowej bez uzasadnionej przyczyny właściwy wójt (burmistrz, prezydent miasta) z urzędu albo na wniosek przewodniczącego powiatowej komisji lekarskiej lub szefa wojskowego centrum rekrutacji nakłada na osobę podlegającą kwalifikacji wojskowej grzywnę w celu przymuszenia albo zarządza przymusowe doprowadzenie przez Policję do kwalifikacji wojskowej w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.