Urząd Gminy Poświętne

Aktualnie znajdujesz się na:

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Projekt uchwały w sprawie uchwalenia G P P i R P A oraz przeciwdzialaniu narkomanii

 

                                                                                                                                                         PROJEKT

 

UCHWAŁA Nr VI/   /07

RADY GMINY POŚWIĘTNE

z dnia  ….. marca 2007r.

 

 


w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii w Gminie  Poświętne  na 2007 rok.


       
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym ( Dz. U. z 2001r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) oraz art. 41 ust. 1, 2 i 5 ustawy z dnia 26 października 1982r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi ( Dz. U. z 2002r. Nr 147, poz. 1231 z późn. zm.) art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii ( Dz .U. z 2005 r. Nr 179 poz. 1485 z późn. zm ) Rada Gminy Poświętne  uchwala, co następuje:

 

                                                  § 1.


Uchwala się Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii w brzmieniu stanowiącym załącznik do niniejszej uchwały.


                                                    § 2.

 
Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy.

 


                                                     § 3.

 
Uchwała wchodzi w życie  z dniem  podjęcia z mocą obowiązującą  od dnia 1 stycznia  2007 r.

 

 

 

 

 

 

 

 

Załącznik

                                                                                                                do  uchwały  Nr V/   /07

Rady Gminy Poświętne

z dnia   marca 2007r.

 

 

GMINNY   PROGRAM PROFILAKTYKI I ROZWIĄZYWANIA

PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH ORAZ PRZECIWDZIAŁANIA  NARKOMANII

 

dla

 

Gminy Poświętne

 

na okres

 

od 1 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2007 r.

 

 

  

 

Opracowanie:

 

Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Poświętne.

SPIS TREŚCI

 

 

Rozdział    I

 

Rozdział   II

 

 

 

 

Rozdział  III

 

 

 

 

 

Rozdział  IV

 

 

 

 

Rozdział   V

 

 

 

 

 

 

Rozdział  VI

 

 Rozdział  VII

 

Rozdział VIII

 

 

 

Rozdział  IX

 

Uzasadnienie i cele programu.

 

Zwiększenie dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych od alkoholu i innych używek.

 

Udzielanie rodzinom, w których występują problemy alkoholowe, narkotykowe, pomocy psychospołecznej i prawnej, a w szczególności ochrony przed przemocą w rodzinie.

 

Prowadzenie działalności profilaktyczno-edukacyjnej i opiekuńczo-pomocowej w szczególności na rzecz dzieci i młodzieży z rodzin dotkniętych problemem uzależnień.

 

Ustalenie szczegółowych zasad wydawania i cofania zezwoleń na prowadzenie sprzedaży napojów alkoholowych do spożycia na miejscu i poza miejscem sprzedaży oraz kontrola przestrzegania zasad obrotu tymi napojami.

 

Wspomaganie działalności instytucji, stowarzyszeń i osób fizycznych, służącej rozwiązywaniu problemów alkoholowych.

 

Kontrola realizacji gminnego programu.

 

Preliminarz środków na realizację Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii.

Zasady działania i wynagradzania członków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

 

 

 

Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania

Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii Gminy Poświętne na rok 2007

 

 

 

 

 ROZDZIAŁ  I

 Uzasadnienie i cele programu

 1. Uzasadnienie

 

         Polski model rozwiązywania problemów alkoholowych zakłada, iż większość kompetencji i środków finansowych jest zlokalizowanych na poziomie samorządów gmin, które na mocy ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi uzyskały kompetencje do rozwiązywania problemów alkoholowych w społecznościach lokalnych. Gminy, z racji dysponowania największą wiedzą o problemach swoich społeczności oraz o dostępnych zasobach, mogą tym samym przedsięwziąć środki zaradcze oraz naprawcze skierowane do lokalnej społeczności. Ustawodawca stanowi w art. 4¹ ust. 1 w/w ustawy, iż „prowadzenie działań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych oraz integracja społeczna osób uzależnionych od alkoholu należy do zadań własnych gminy”.

Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych uchwalany corocznie przez radę gminy, przedstawia zadania własne Gminy wynikające z art. 4 ¹ ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi ( Dz. U. z 2002 r.  Nr 147 poz. 1231 z późn. zm.) uwzględniając wytyczne Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Narodowego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zatwierdzonego przez Radę Ministrów Rządu Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 26 września 2000 roku. Zadania ujęte w gminnym programie są inicjowane przez gminną komisję rozwiązywania problemów alkoholowych, powoływaną przez Wójta gminy w drodze zarządzenia.

W dniu 29 lipca 2005 roku Sejm przyjął ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii, która również nakłada na gminy obowiązek przeciwdziałania narkomanii. Ustawy te tworzą podstawy systemu prawnego, na którym ma się opierać działalność władz lokalnych w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii, oraz wyznaczają zadania, które są przedmiotem działania gminy.  Sposób ich realizacji w Gminie Poświętne określa niniejszy program.

W dniu 19 sierpnia 2005 roku Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej podpisał ustawę o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Zgodnie z powyższą ustawą zadania w tym zakresie mają być  realizowane na podstawie zapisów ustawy o pomocy społecznej oraz ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (art. 6 ust. 1). Jednocześnie omawiany akt prawny określa zadania własne gminy (art. 6 ust. 2).

Źródłem finansowania zadań gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych są środki finansowe pochodzące z opłat za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych stanowiące dochód gminy, które w całości przekazywane są na realizację w/w zadań.

Gminny program profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych jest kontynuacją zadań realizowanych w poprzednich latach na terenie gminy Poświętne.

Aby zmniejszyć rozmiary zjawiska patologii społecznej polegającej na moralnej, zdrowotnej i materialnej degradacji rodzin, których członkowie nadużywają alkoholu i osób uzależnionych od narkotyków ustala się, że w roku 2007 Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych będzie podejmowała następujące cele.

 

 

 

 

 

2. Cele programu

 

1.     Prowadzenie profilaktyki alkoholowej i przeciwdziałania narkomanii

2.     Zmniejszenie skutków społecznych i indywidualnych wynikających z nadużywania alkoholu, narkotyków

3.     Kształtowanie właściwych postaw społecznych w zetknięciu z patologią.

4.     Wspieranie działalności o charakterze profilaktycznym świetlicy dla dzieci i młodzieży, oraz działania na rzecz dożywiania dzieci uczestniczących w/w programach .

 

 

 

ROZDZIAŁ II

 

 

Zwiększenie dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych od alkoholu i innych używek.

 

1/ Finansowanie działalności terapeuty w celu utworzenia grupy wsparcia na terenie gminy i prowadzenia zajęć terapeutycznych,

2/ Finansowanie działalności psychologa zatrudnionego w punkcie konsultacyjnym.

3/ Prowadzenie punktu konsultacyjno-informacyjnego, którego zadaniem jest udzielanie  osobom uzależnionym i ich rodzinom informacji o możliwości podjęcia leczenia, terapii, wsparcia i pomocy psychologicznej, motywowanie do leczenia odwykowego   ( dyżury pełnią członkowie GKRPA, psycholog, terapeuta, lekarz ),

4/ Współpraca z placówkami lecznictwa odwykowego w zakresie zwiększenia dostępności niezbędnych oddziaływań terapeutycznych,

5/ Współpraca i dofinansowanie działalności Ośrodka Profilaktycznego znajdującego się na terenie Schroniska dla Bezdomnych Mężczyzn w Czarnej,

6/ Dofinansowywanie świetlicy socjoterapeutycznej przy kościele parafialnym dla dzieci i młodzieży, realizującej program zdrowego stylu życia, spędzania wolnego czasu.

7/ Współpraca z GOPS, Policją, Służbą Zdrowia, Prokuratorem, Parafią, z kuratorami zawodowymi, społecznymi  itp. dotycząca osób nadużywających alkoholu i ich rodzin, oraz przemocy w rodzinach.

8/ Współpraca z podmiotami tworzącymi system pomocy ofiarom przemocy domowej w ramach „Niebieskiej Linii” oraz pomocy rodzicom dzieci, które spożywają alkohol w ramach „Pomarańczowej Linii”.

9/ Udzielanie doraźnej pomocy dla rodzin z problemem alkoholowym, narkotycznym i ofiar przemocy domowej,

10/        Zakup i dystrybucja materiałów informacyjno-edukacyjnych (plakaty, broszury, ulotki, kasety video) dla klientów punktu konsultacyjnego, szkół, ośrodka zdrowia, policji itp.

 ROZDZIAŁ III

Udzielanie rodzinom, w których występują problemy alkoholowe, pomocy psychospołecznej i prawnej, a w szczególności ochrony przed przemocą w rodzinie.

 

1/ Przygotowanie i składanie wniosków do Sądu osób uzależnionych na przymusowe leczenie odwykowe i opłacenie kosztów opinii biegłych sądowych w zakresie orzekania o uzależnieniu.

2/ Objęcie opieką psychologiczną i terapeutyczną członków rodzin alkoholowych, szczególnie dotkniętych problemem przemocy, maltretowania i innych zaburzeń funkcjonowania rodziny.

3/ Wspieranie działalności grup wsparcia dla osób dotkniętych problemem alkoholowym ( mitingi AA, Alanon, kurso-rekolekcje ).

4/ Dofinansowanie działań i programów profilaktyczno-edukacyjnych realizowanych przez Szkoły, Kościół katolicki oraz inne instytucje i organizacje.

5/ Koordynowanie działań dotyczących rozwiązywania problemów alkoholowych i pomocy ofiarom przemocy, poprzez współpracę z GOPS, Policją, pracowników Służby Zdrowia, szkołami, Kościołem oraz innymi organizacjami pozarządowymi.

6/ Kierowanie osób realizujących zadania gminnego programu na szkolenia i dofinansowanie szkoleń z zakresu rozwiązywania problemów alkoholowych.

7/ Współpraca z podmiotami tworzącymi system pomocy ofiarom przemocy domowej w ramach „Niebieskiej Linii” oraz pomocy rodzicom dzieci, które spożywają alkohol w ramach „Pomarańczowej Linii”.

ROZDZIAŁ IV

Prowadzenie działalności profilaktyczno-edukacyjnej i opiekuńczo-pomocowej w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych i przeciwdziałania narkomanii oraz przeciwdziałania przemocy w rodzinie w szczególności na rzecz dzieci i młodzieży z rodzin dotkniętych problemem uzależnień i przemocy.

 

1/ Finansowanie działalności świetlicy socjoterapeutycznej, znajdującej się przy kościele parafialnym, jako alternatywnego miejsca spędzania czasu wolnego i promującego zdrowy styl życia wśród dzieci i młodzieży, a także działań na rzecz dożywiania dzieci uczestniczących w pozalekcyjnych programach profilaktycznych.

2/ Dofinansowanie działalności drużyny harcerskiej „Wagabunda” za promowanie zdrowego stylu życia i zagospodarowania wolnego czasu bez alkoholu, narkotyków i innych używek.

3/ Prowadzenie prelekcji profilaktyczno-edukacyjnych przez psychologa w szkołach podstawowych i gimnazjum.

4/ Organizowanie i finansowanie wypoczynku dzieci i młodzieży w okresie wakacji i ferii zimowych z określonym programem profilaktyczno-edukacyjnym adresowanym dla dzieci i młodzieży z rodzin z problemem alkoholowym.

5/ Wspieranie działań profilaktycznych polegających na organizowaniu konkursów plastycznych w szkołach na temat uzależnień i przemocy w rodzinie, oraz organizowaniu lokalnych imprez profilaktycznych o charakterze rozrywkowo-sportowym.

6/ Zakup materiałów i urządzeń edukacyjnych: poradniki, kasety  wideo, książki, czasopisma o tematyce przeciwdziałania alkoholizmowi, narkomanii, przeciwdziałania przemocy w rodzinie i promowania zdrowego stylu życia.

7/ Prowadzenie szkoleń dla sprzedawców i właścicieli sklepów prowadzących sprzedaż napojów alkoholowych.

 ROZDZIAŁ V

Ustalenie szczegółowych zasad wydawania i cofania zezwoleń na prowadzenie sprzedaży napojów alkoholowych do spożycia na miejscu i poza miejscem sprzedaży oraz kontrola przestrzegania zasad obrotu napojami.

         Rada Gminy ustaliła, że na terenie Gminy Poświętne jest 24 punktów sprzedaży napojów alkoholowych do 4,5%, 16 punktów sprzedaży napojów alkoholowych od 4,5% do 18% oraz 7 punktów sprzedaży napojów alkoholowych powyżej 18% zawartości alkoholu. Podmiot sprzedający napoje alkoholowe podlega ustaleniom zawartym w ustawie  o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz przepisom lokalnym. Realizacja tego zadania będzie się odbywać poprzez następujące działania:

1/ Wprowadzenie wymaganej odległości od punktu sprzedaży napojów alkoholowych do tzw. obiektów chronionych ( przedszkola, szkoły podstawowe, kościół, placówki kulturalne).

2/ Obowiązek umieszczenia w widocznym miejscu – kopii zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych.

3/ Umieszczenie informacji o zakazie sprzedaży napojów alkoholowych osobom poniżej 18 roku życia, osobom nietrzeźwym.

4/ Zapewnienie przez właścicieli sklepów porządku, spokoju i estetyki wewnątrz i na zewnątrz punktu sprzedaży napojów alkoholowych.

5/ Szkolenie sprzedawców napojów alkoholowych w zakresie właściwej ich dystrybucji.

6/ Przeprowadzanie kontroli punktów sprzedaży napojów alkoholowych na podstawie upoważnienia członków GKRPA w zakresie przestrzegania zasad i warunków korzystania z zezwolenia.

7/ W przypadkach rażącego naruszenia postanowień ustawy o wychowaniu w trzeźwości, a w szczególności sprzedaży alkoholu osobom nieletnim i nietrzeźwym oraz powtarzające się incydenty zakłócania porządku publicznego w związku ze sprzedażą alkoholu, wnioskowanie i opiniowanie cofnięcia zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych.

 ROZDZIAŁ VI

Wspomaganie działalności instytucji, stowarzyszeń i osób fizycznych służącej rozwiązywaniu problemów alkoholowych i uzależnień od narkotyków.

·        Współpraca ze stowarzyszeniami, instytucjami i innymi organizacjami pozarządowymi realizującymi programy i przedsięwzięcia profilaktyczne.

·        Wsparcie edukacyjne, materialne i lokalowe podmiotów zajmujących się rozwiązywaniem problemów alkoholowych, grup AA, Alanon.

·        Wspieranie i dofinansowanie uczniowskich klubów sportowych.

·        Finansowanie świetlicy dla dzieci i młodzieży.

·        Organizowanie kolonii i obozów dla dzieci i młodzieży z rodzin z problemem alkoholowym i narkotykowym także z  programami edukacyjno-profilaktycznymi.

·        Współpraca Kościołem, Akcją Katolicką, OPS, Ośrodkami Uzależnień, Pedagogami szkolnymi w celu podnoszenia skuteczności podejmowanych przez nich działań związanych z rozwiązywaniem problemów dotyczących uzależnień.

·        Podejmowanie interwencji w związku z naruszeniem przepisów określonych w art.   13 ¹ i art. 15 ustawy oraz występowanie przed sądem w charakterze oskarżyciela publicznego.

ROZDZIAŁ VII

Kontrola realizacji gminnego programu

         Przewodniczący Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Poświętnem sporządza na koniec każdego roku kalendarzowego sprawozdanie z realizacji zadań Gminnego programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii, które składa przed Wójtem Gminy Poświętne oraz przed Radą Gminy Poświętne.

         Sam program może ulec modyfikacji w miarę potrzeb zaistniałych w środowisku lokalnym po zatwierdzeniu przez Radę Gminy Poświętne. 

ROZDZIAŁ VIII

Preliminarz środków na realizację Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii na 2007 r.

 

Dział

Rozdział

§

Nazwa

Plan na 2007 r.

1

2

3

4

5

 

851

 

 

 

 

85154

 

 

 

 

 

3030

 

 

 

4210

 

 

4300

 

4410

 

Ochrona zdrowia

 

Przeciwdziałanie alkoholizmowi

 

Różne wydatki na rzecz osób fizycznych

 

Zakup materiałów i wyposażenia

 

Zakup usług pozostałych

 

Podróże służbowe krajowe

 

40 000

 

40 000

 

 

10 200

 

 

 5 000

 

 

24 600

 

    200

ROZDZIAŁ IX

 

Zasady działania i wynagradzania członków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

 

1.     Wszystkie działania w sferze profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych na terenie miasta koordynuje powołana zarządzeniem Wójta Gminy Poświętne Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

2.     Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych jest ciałem opiniującym i inicjującym wykonanie Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

3.     Do zadań wyżej wymienionej Komisji należy między innymi:

1)     opracowanie Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii na dany rok kalendarzowy i przedkładanie Programu Wójtowi i Radzie Gminy,

2)     opracowanie preliminarza wydatków związanych z realizacją Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii na dany rok kalendarzowy w terminie do 15 grudnia każdego roku,

3)     przedkładanie Wójtowi Gminy i Radzie Gminy sprawozdania rocznego z działalności Komisji,

4)     udział w opiniowaniu decyzji o cofaniu zezwoleń w przypadku naruszenia zakazu sprzedaży alkoholu nieletnim i nietrzeźwym oraz w przypadku złamania zakazu promocji i reklamy napojów alkoholowych,

5)     prowadzenie kontroli przestrzegania warunków sprzedaży, podawania i spożywania napojów alkoholowych,

6)      opiniowanie wniosków w sprawie wydawania zezwoleń na sprzedaż oraz sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych,

7)     podejmowanie czynności zmierzających do orzeczenia zastosowania wobec osoby uzależnionej od alkoholu obowiązku poddania się leczeniu w zakładzie lecznictwa odwykowego.

4.     Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych rozpatruje sprawy na posiedzeniach.

5.     Decyzje Komisji podejmowane są większością głosów.

6.     Posiedzenia Komisji odbywają się w miarę potrzeb, co najmniej jeden raz w miesiącu.

7.     Posiedzenia Komisji są protokołowane.

8.     Za pracę w Komisji członkowie otrzymują w 2007 r. wynagrodzenie zryczałtowane miesięczne w wysokości :   przewodniczący komisji – 250 zł,  z-ca przewodniczącego  Komisji – 220 zł, pozostali członkowie komisji – 150 zł.

              Preliminarz budżetowy na 2007 rok 

-         wynagrodzenie psychologa i terapeuty prowadzącego grupę

    wsparcia dla rodzin z problemem uzależnień w punkcie

konsultacyjnym                                               -  21 400 zł

     -  dofinansowanie  do wyjazdów letnich i zimowych

dzieci z problemem uzależnień oparte na realizacji

programu profilaktycznego                                 -  5 000 zł

-         obsługa komisji i materiały biurowe, czasopisma, literatura,

profilaktyczna, zakup sprzętu sportowego          -  1 000 zł

-         szkolenie członków GKRPA, delegacje, karty

telefoniczne     , obsługa spraw sądowych,        -  2 400 zł

-         wynagrodzenie członków komisji                     -  10 2000 zł

 

 

                               Razem                                  40 000 zł

 

                                                                             

 

 

 

Metadane

Data publikacji : 23.03.2007
Podmiot udostępniający informację:
Urząd Gminy Poświętne
Osoba wytwarzająca/odpowiadająca za informację:
Grażyna Prostko
Osoba udostępniająca informację:
Hanna Siwak Rada Gminy

Opcje strony

do góry