Urząd Gminy Poświętne

ODBIÓR DOWODU OSOBISTEGO

WYMAGANE DOKUMENTY

  • Dowód osobisty, a w przypadku zagubienia ważny dokument paszportowy
  • W przypadku cudzoziemca, który nabył obywatelstwo polskie, dokument potwierdzający legalność jego pobytu na terytorium RP wydany przez właściwy organ.

OPŁATY

Brak

MIEJSCE ODBIORU DOKUMENTU

Urząd Gminy Poświętne, ul. Krótka 1, parter, pok. 2, czynny w poniedziałki w godz. 10.00 – 18.00, od wtorku do piątku w godz. 7:30 - 15:30

OSOBY DO KONTAKTU

Zastępca Kierownika USC tel. 25 752-03-90 wew. 2 e-mail: ludnosc@ugposwietne.pl

SPOSÓB I TERMIN ZAŁATWIENIA

Wydanie dowodu osobistego następuje nie później niż w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku. W szczególnie uzasadnionych przypadkach termin ten może zostać przedłużony,
o czym  wnioskodawca będzie poinformowany.  Gotowość do odbioru dowodu osobistego można sprawdzić na stronie: www.obywatel.gov.pl

TRYB ODWOŁAWCZY

Brak

PODSTAWA PRAWNA

  •  Ustawa z dnia 6 sierpnia 2010r. o dowodach osobistych.
  • Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 5.10. 2021 r. w sprawie   wzoru dowodu osobistego oraz  sposobu i  trybu postępowania w sprawach wydawania dowodów osobistych, ich  utraty, uszkodzenia, unieważnienia i zwrotu
  • Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 26 lutego 2019r.
    w sprawie warstwy elektronicznej dowodu osobistego.
  •    Ustawa z dnia 17 lutego 2005r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.
  •    Ustawa z dnia 10 maja 2018r. o ochronie danych osobowych.
  •    Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego.

INNE INFORMACJE (UZUPEŁNIAJĄCE)

  • Dowód osobisty odbiera się osobiście.
  • Dowód  osobisty osoby  nieposiadającej   zdolności  do  czynności  prawnych  odbiera rodzic, opiekun   albo   kurator,   a  dowód   wydany  osobie  posiadającej  ograniczoną  zdolność do   czynności  prawnych,  odbiera  osoba   ubiegająca się  o wydanie  dowodu osobistego, rodzic lub kurator.
  • Dowód osobisty odebrać może również rodzic, który nie składał wniosku o wydanie dowodu osobistego.
  • Odbiór dowodu osobistego wydanego osobie nieposiadającej zdolności do czynności prawnych lub posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych wymaga obecności tej osoby. Wyjątek  stanowi dziecko które:

- nie ukończyło 5. roku życia

- ukończyło 5. rok życia i nie ukończyło 12. roku życia jeśli było obecne przy składaniu wniosku.

  • Odbioru dowodu może dokonać pełnomocnik składając  pełnomocnictwo szczególne do dokonania  tej czynności jeżeli przyjęcie wniosku nastąpiło w miejscu pobytu  osoby, której dowód ma być wydany lub gdy osoba ubiegająca się o wydanie dowodu powiadomi organ    o okolicznościach uniemożliwiających osobisty odbiór dowodu (choroba, niepełnosprawność lub inna niedająca się pokonać przeszkoda) które pojawiły się po złożeniu wniosku o wydanie dowodu osobistego.
  • Przy odbiorze dowodu osobistego posiadacz dowodu, ustala kod PIN1 i PIN 2 oraz odbiera kopertę zawierającą kod PUK. Ich ustalenie nie jest obowiązkowe, można to zrobić w terminie późniejszym w dowolnym urzędzie gminy. Uwaga: Kopertę z kodem PUK można odebrać tylko w tym urzędzie, w którym był wydawany dowód osobisty.
  • PIN 1 (4-cyfrowy) - to kod do uwierzytelnia i identyfikacji  posiadacza dowodu w systemach teleinformatycznych w celu realizacji usług online. Ustala go posiadacz dowodu, osoba posiadająca pełną lub ograniczoną zdolność do czynności prawnych.

PIN 2 (6-cyfrowy) – to kod do złożenia podpisu osobistego. Ustalają go osoby, które posiadają pełną zdolność do czynności prawnych oraz składają wniosek o dowód osobisty na 30 dni przed ukończeniem 18. roku życia  o ile wyraziły zgodę na zamieszczenie certyfikatu podpisu osobistego w dowodzie, a także osoby posiadające ograniczoną zdolność do czynności prawnych o ile rodzic, opiekun lub kurator wyraził  zgodę na zamieszczenie certyfikatu podpisu osobistego.

Kod PUK –wydawany jest wyłącznie posiadaczowi dowodu z warstwą elektroniczną i służy do odblokowania kodów PIN 1 i PIN 2.

  • W przypadku gdy  osoba  ubiegająca się o wydanie dowodu  osobistego nie   może  osobiście odebrać dowodu osobistego z powodu  choroby, niepełnosprawności  lub innej niedającej się pokonać   przeszkody  i  wyrazi  wolę  ustalenia  przy   odbiorze dowodu  osobistego kodów umożliwiających   identyfikację   elektroniczną  i  złożenie  podpisu  osobistego powiadamia organ    gminy   będący   siedzibą   władz   powiatu,   który  zapewni   warunki do   wydania dowodu   i  ustalenia  powyższych  kodów  w  miejscu  pobytu  tej  osoby  o  ile jest to organ gminy, do którego złożono   wniosek o wydanie dowodu osobistego.
  • W przypadku gdy posiadacz dowodu osobistego przy odbiorze dowodu osobistego nie ustalił kodów PIN 1 i PIN 2 oraz z powodu choroby, niepełnosprawności lub innej niedającej się  pokonać   przeszkody  nie może tego dokonać w siedzibie organu gminy, powiadamia organ gminy będący siedzibą władz powiatu, który zapewni warunki ustalenia  powyższych  kodów  w  miejscu  pobytu  tej  osoby.

Metadane

Data publikacji : 02.03.2023
Podmiot udostępniający informację:
Urząd Gminy Poświętne
Osoba wytwarzająca/odpowiadająca za informację:
Osoba udostępniająca informację:
Jerzy Kieś

Opcje strony

do góry